Filharmonia Krakowska

 

https://filharmoniakrakow.pl/public/aktualnosci/wystawa-prac-sabiny-dziedzic-mandala

 

Wystawa prezentuje mandale tworzone w przeciągu ostatnich 3 lat, czyli w okresie największych zmian w moim życiu. Każda mandala to osobna opowieść, emocje, wewnętrzny dialog, odpowiedź na otaczającą rzeczywistość. To kolejny etap na ścieżce rozwoju i poszerzenia samoświadomości. W moich pracach widoczne są zachodzące wewnętrzne zmiany, przełamywanie barier i przekraczanie swoich ograniczeń, choćby poprzez moją ostatnią mandalę, którą stworzyłam na okrągłym płótnie o średnicy 140 cm, co było nie lada technicznym wyzwaniem.


Tym właśnie chciałabym się podzielić – efektem pracy nad sobą, wytrwałością, cierpliwością, a także być może zainspirować niektórych z Państwa do działania i poszukiwania własnej ścieżki. Dla mnie pierwsze spotkanie z mandalą było nowym etapem życia i choć na początku spełniało tylko rolę autoterapii, z czasem rzeczywiście wyznaczyło nowe kierunki kształcenia, pracy z drugim człowiekiem a przede wszystkim – pracy nad sobą. Od zawsze interesowała mnie szeroko pojęta psychologia, rozwój osobisty, ale również zagadnienia z zakresu duchowości, kultury i tradycji, wszystko co służy człowiekowi w sposób bezpośredni i pośredni. Dlatego tworzenie mandali jest dla mnie formą wewnętrznej medytacji i nic w niej nie jest przypadkowe i pozbawione znaczenia. To zaleta procesu twórczego, który energetyzuje, relaksuje, uspokaja i działa antystresowo, rozwija również zdolności manualne, artystyczne i pamięć wzrokową. Samo patrzenie na mandale może być kojące, harmonizujące, może być również rodzajem medytacji. W swoich pracach wykorzystuję siłę działania kolorem, geometrią wzoru i energią kształtu.


Mandala nazywana jest „kołem życia”, „całym światem” oraz „świętym kręgiem”. Traktowana jest jako „symbol ludzkiego życia”. Mandale wywodzą się z tradycji hinduskiej, gdzie – niezależnie od niewątpliwych wartości artystycznych – nadano im przede wszystkim znaczenie duchowe. Sam termin „mandala” oznacza centrum i to, co wokół niego – czyli po prostu okrąg.

Symbolikę mandali zauważył szwajcarski psychoanalityk i psychiatra, Carl Gustav Jung, który przypisywał im działanie terapeutyczne. Twierdził też, że spontanicznie wykonane, przekazują informację na temat stanu emocjonalnego autora.

 

 

Co chcę przekazać odbiorcy poprzez moją twórczość? Piękno, estetykę, harmonię i kolory wszechświata. Moim marzeniem jest wyzwolić w każdym, kto stanie przed moją mandalą, właśnie te uczucia.

Niech energia kształtu, jaką wibruje mandala, będzie nośnikiem najwyższych i najpiękniejszych emocji, czego Państwu i sobie życzę.

Sabina Dziedzic

 

Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie – „Natura moją inspiracją. Mandale Sabiny Dziedzic”

Krakowskie Forum Kultury – Klub Kazimierz – „Mandala podróż do siebie”

Biblioteka Kraków Filia nr 22 – „Radość życia – mandale Sabiny Dziedzic”

Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej – „Mandala przygoda mojego życia”

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta- Klub Krzesławice – „Mandala..sztuka, która uzdrawia”

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach – „Mandala”

Centrum Kultury Podgórza – Klub Swoszowice – „ Magiczny Świat Mandali”


Wystawy zbiorowe z Podgórskim Stowarzyszeniem Sztuk Wszelkich im. K. Wojtyły w Krakowie:

Klub Kazimierz – „Tak widzę świat”

Urząd Miasta Krakowa – „Pasje, pomysły, przemyślenia”

Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej – „Inspiracje”

Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie – „ Inspiracje Sacrum”

Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – „Salon Sztuk Wszelkich pt. Dawka optymizmu”

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilnach – „Między barwą a kształtem”

Kawiarnia Ministerstwo Tajemnic – „Królewski Kraków”

Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów – „Nasze fascynacje”

Centrum Kultury Podgórza – „ Historia jednego pomysłu”

Krakowskie Forum Kultury – Klub Kazimierz – „Salon Sztuk Wszelkich pt. W poszukiwaniu piękna”

Urząd Miasta Krakowa – „Salon Sztuk Wszelkich – 20 lat minęło”

Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – „Nadzieja”

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilnach – „Zauroczenie”


Wystawa zbiorowa

Kawiarnia Efemeria – „Energetyczna moc twórczości”

 

 

Facebook